Jaký byl BozaCon 2024?

BozaCon potřetí!

Téměř 1000 fanoušků žánrů fantasy, sci-fi, komiksů a dobré literatury všeho druhu, ale také gamingu a deskových her si přišlo na své 12.–13. 4. 2024 na boskovickém festivalu BozaCon. A co všechno na diváky ve dvou nabitých dnech čekalo?

U školních programů jsme tajili dech při napínavých knihách Petry Braunové, prolétli žánrovými novinkami s booktuberem Vojtou Hamerským či se seznámili se zákulisím manga a anime průmyslu díky Tadeáši Meonu Jojkovi. Vědátor odhalil souvislosti mezi Marvelem a současnými vědeckými poznatky a o tom, jak vzniká počítačová hra, se dozvěděli návštěvníci besedy s vývojářem Ivanem Buchtou z Bohemia Interactive.

Jeden z hlavních hostů pátečního večera Leoš Kyša (kniha Sudetenland) poukázal na historické souvislosti jejího vzniku a vysvětlil, proč tato kniha překračuje svým tématem lidskou paměť jednoho národa. V sobotu naopak jako František Kotleta spolu s Kristýnou Sněgoňovou odzbrojili již potřetí svými vtipnými glosami zaplněný Modrý salónek. Booktuberka a influencerka Radšiknihu hovořila o svých začátcích na sociálních sítích a o oblíbených – nejen knižních – zálibách. Jan Kotouč a Jakub Mařík, autoři military sci-fi, stejně jako vycházející hvězdy Alžběta Bílková a Marie Domská představili svou cestu k literární tvorbě a zálibu v žánrovém psaní. Návštěvníci besedy s malířem a ilustrátorem Tomášem Duchkem žasli nad atmosférou jeho obrazů a precizností jeho digitální malby. Gamingovou scénu reprezentovali jak zástupci Bohemia Interactive, Ashborne games a Madfinger games, tak regionální Troglodyte studio. Kulturní program završily a sokolovnu roztančily v pátek tóny ze slavných herních i fantasy skladeb v podání výtečných Sukuba ensembles.

Celá Sokolovna byla vyzdobená krásnými a originálními pokémony vytvořenými dětmi z Boskovic i celého regionu, a proto sobotní dopoledne patřilo pokémonům pod taktovkou znalců z klubu Pokémaniak. Zapálení a zkušenosti Filipa Maška, tvůrce nového animovaného filmu, nás vtáhly do světa Kaštánků. U nadšených hráčů vzbudily velkou pozornost nová deskovka inspirovaná jeskynními komplexy Moravského krasu – Tajemství Býčí skály, ale také slíbené pokračování oblíbené hry Karak. Ve velkém sále vládl oba dny hráčský zápal nad deskovými hrami i turnaji od TLAMA games, MINDOK, BoardBros, REX hry a Piatnik. Knižní zázemí nám pak poskytli kroměřížské knihkupectví žánrové literatury Carcosa, komiksy a mangy HERO comics, nakladatelství Canc i Antikvariát Král. Sobotní program završilo promítání filmu Krvavý Johann z pera Sněgoňové a Kotlety za účasti režiséra Jakuba Krumpocha.

To vše by nebylo úplné bez záštity Retro herny, Troglodyt games, FAMU herny a VR reality, kteří vítali návštěvníky v prvním patře sokolovny po oba dva dny, stejně jako kamion FabLab University - dílna 3D tiskáren a dalších moderních technologií před budovou.

Prostě Boskovice opět měly možnost sdílet literární a herní nadšení i radost na přátelském Conu.   

Sdílej s ostatními fans